Mikroinwertery (mikrofalowniki) zalety i wady

Zalety mikroinwerterów czy też mikrofalowników
Niewątpliwą zaletą mikroinwerterów jest to, że panele pracują niezależnie od siebie i w każdej chwili można taką instalację rozbudować o kolejne moduły fotowoltaiczne z mikroinwerterem. Każdy panel fotowoltaiczny ma swój mikroinwerter. Przydatne to jest w sytuacjacji, gdy mamy dużo zacienień na dachu i więcej niż dwie płaszczyzny dachu, na którym mamy mieć zainstalowane panele. Chodzi tu o kąt padania słońca i orientację do słońca. W przypadku falownika szeregowego możemy mieć tylko dwie płaszczyzny, po jednej na każdy string. Problem wielu płaszczyzn i zacienień w przypadku jednego falownika rozwiązują optymalizatory. Obecnie mamy na rynku dwa falowniki z optymailzatorami: Solaredge i Huawei.
Drugą zaletą mikroinwerterów jest fakt, że można zainstalować tylko jeden panel zintegrowany z mikroinwerterem. Możliwość monitorowania poszczególnych paneli już nie jest tylko przywilejem mikroinwerterów, falowniki z optymalizatorami również posiadają tą funkcję
Wady mikroinwerterów czy też mikrofalowników
Wysoka ich cena i konieczność zastosowania tylu mikroinwerterów ile jest paneli, to niewątpliwa wada. Przy wiekszych instalacjach różnica między ceną paneli z mikroinwerterami, a panelami z jednym falownikiem, nawet z optymalizatorami jest spora.
Ekstremalne warunki pracy mikroinwerterów - są one umieszczone bezpośrednio pod panelami, gdzie często panują bardzo wysokie i niskie temperatury, podmuchy wiatru itp. Tradycyjny falownik zazwyczaj jest w jakimś pomieszczeniu gospodarczym, chroniony od ekstremalnych warunków pogodowych.
Ryzyko awarii. Tak samo jak zwykły falownik, tak i mikroinwerter może się uszkodzić. Biorąc pod uwagę ilość mikroinwerterów w instalacji fotowoltaicznej, ryzyko awarii w instalacji się zwiększa, wraz z ilością mikroinwerterów. Gdy już taka awaria miałaby miejsce, to wymiana zwykłego falownika w ramach gwarancji jest dużo łatwiejsza niż zdejmowanie paneli, żeby się dostać do uszkodzonego mikroinwertera. Inna rzecz, to czy w przyszłości będą dostępne mikroinwertery na wymianę, biorąc pod uwagę, że pomimo, że mikroinwertery istnieją już od 15 lat, to ich popularność jest cały czas na bardzo niskim poziomie - około 3% wszystkich instalacji fotowoltaicznych.
Ryzyko pożaru. W instalacji z mikroinwerterami mamy dużo więcej złączek niż w tradycyjnej instalacji. Niefachowe lub niestaranne ich podłączenie stwarza dużo większe ryzyko, a wystarczy tylko jeden błąd, żeby mieć zagrożenie pożarowe na dachu.
Instalacji z mikroinwerterami nie da się podłączyć do magazynów energii, co może w przyszłości mieć ogromne znaczenie.
Jak każde urządzenie elektroniczne, mikroinwertery wytwarzają pole elektromagnetyczne, co przy te ich ilości na dachu może wywoływać spore zakłócenia w komunikacji bezprzewodowej, odbiorze telewizji czy radia.
Chcesz obniżyć rachunki za energię elektryczną?
Nasze instalacje można znaleźć również w okolicach Poznania, szczególnie: Kórnik, Śrem, Murowana Goślina, Suchy Las, Tarnowo Podgórne, Luboń, Mosina, Komorniki, Swarzędz, Gniezno, Września, Jarocin, Szamotuły, Oborniki, Wronki, Niemcy, Deutschland

Copyright © 2020 Multi Energa.  All Rights Reserved

Created by Andrzej Kosiorek

Mikroinwertery Poznań 2023