Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych Poznań 2024

fotowoltaika Poznań i Wielkopolska

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych się opłaca

fotowoltaika dla wspólnoty mieszkaniowej Poznań

50% dofinansowania dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Od 1 lutego 2023 została wprowadzona dopłata do instalacji fotowoltaicznych montowanych na domach wielorodzinnych zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe lub spółdzielnie. Kwota dofinansowania wynosi 50 proc. wartości instalacji.
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą już składać wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych od 1 lutego do Banku Gospodarstwa Krajowego. Dla przeciętnego lokatora bloku program ten daje istotne oszczędności.
Grant dotyczy zakupu, montażu lub budowy nowej instalacji OZE lub modernizację instalacji, w wyniku której zainstalowana moc wzrośnie o co najmniej 25 proc. Dofinasowaniem są również objęte instalacje wspomagające, jak magazyny energii i pompy ciepła.

Prosument Lokatorski

Zarabianie na instalacji fotowoltaicznej dla wspólnot mieszkaniowych

Na dniach ma być wprowadzony program „prosument lokatorski” dla TBS, spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot. Ma on polegać na tym, że zarządzający budynkiem wielolokalowym będzie mógł zainwestować w większą instalację fotowoltaiczną, niż jest potrzebna dla części wspólnej. Autokonsumpcja będzie dotyczyć tylko części wspólnej. Całość zaś energii oddawanej do sieci ma być rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą według cen hurtowych i ma wpływać na konto właściciela (administracja wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni, TBS-u). Przychody te obniżą koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można przeznaczyć np. na remonty itp. Prosument (zarządzający budynkiem) musi tylko zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczenia (czyli status prosumenta lokatorskiego), dokumentując to uchwałą o budowie takiej instalacji.
panele fotowoltaiczne  Poznań

Co zrobić, żeby mieć fotowoltaikę na bloku mieszkalnym

Mieszkańcy bloku (wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni) powinni zgłosić zarządcy/administratorowi wspólnoty zainteresowanie fotowoltaiką na bloku. Wtedy zarządca powinien zgłosić się do nas z prośbą o wstępną wycenę. Po otrzymaniu od nas wstępnej oferty, powinna ona zostać przedstawiona wspólnocie i poddana głosowaniu. Po pozytywnym przegłosowaniu podpisujemy umowę z zarządcą (wspólnotą), a on składa wniosek o grant OZE do BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego) na przewidywaną wartość inwestycji z prośbą o zwrot 50 proc. Po uzyskaniu potwierdzenia udzielenia przez BGK wspólnocie grantu OZE przystępujemy do montażu instalacji fotowoltaicznej. W ciągu 14 dni od zrealizowania inwestycji środki będą przekazywane na rzecz inwestora"
Chcesz obniżyć rachunki za energię elektryczną?
Nasze instalacje można znaleźć również w okolicach Poznania, szczególnie: Kórnik, Śrem, Murowana Goślina, Suchy Las, Tarnowo Podgórne, Luboń, Mosina, Komorniki, Swarzędz, Gniezno, Września, Jarocin, Szamotuły, Oborniki, Wronki, Niemcy, Deutschland

Copyright © 2020 Multi Energa.  All Rights Reserved

Created by Andrzej Kosiorek

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych Poznań 2023